تبلیغات
کلبه علم - کشف راز جان سخت ترین موجود جهان
کشف راز جان سخت ترین موجود جهان

بررسی ژنتیکی خرس های آبی,جان سخت ترین جاندار زمین

خرس های آبی می توانند تشعشعات مرگبار، دمای انجماد و... را تحمل كرده و زنده بمانند

 

بررسی ژنتیکی خرس های آبی (tardigrade) که جان سخت ترین جاندار زمین شناخته می شود، برخی از اسرار درباره توانایی بی نظیر بقای آنها را افشا کرد.

 

این جانوران كوچک می توانند تشعشعات مرگبار، دمای انجماد، خشكی شدید و حتی شرایط خلاء در فضا را تحمل كرده و زنده بمانند.

 

محققان اكنون با رمزگشایی از دی ان ای دو گونه از این خرس‌های آبی ژنی را شناسایی كرده اند كه به آنها كمک می كند پس از خشک شدن دوباره احیا شوند.

 

خرس های آبی كه ابعادی كوچكتر از چند میلیمتر دارند، جان سخت ترین موجودات روی زمین هستند و محققان به تازگی دریافته اند این موجودات تقریبا می توانند از هر فاجعه فضایی كه در زمین رخ دهد جان سالم به در ببرد.

 

این موجودات را معمولا می توان در مكان های خشک شده،‌ مانند خزه های خشک شده درون بركه‌ها یافت. این موجودات در گذر زمان توانایی نجات در شرایط خشكسالی شدید و زنده شدن پس از حضور دوباره آب را به دست آورده‌اند.

 

اكنون محققان دریافته‌اند كه كلید توانایی بقای این موجودات در ژنتیک آنها نهفته است. شرایط خشک آب و هوایی ژنی را در آنها فعال می كندكه پروتئینی را برای جایگزینی آب در سلول هایشان تولید می كند. زمانی كه آب در دسترس آنها قرار می گیرد، سلول‌ها را پر كرده و پروتئین را در خود حل می‌كند.

 

دانشمندان دانشگاه ادینبرگ معتقدند درک این توانایی بقا در خرس های آبی می تواند برای انسان ها نیز فوایدی داشته باشد، برای مثال می تواند به تولید واكسن های زنده و ارسال آنها به سرتاسر جهان بدون نیاز به یخچال كمک كند.

 

رمزگشایی از دی ان ای این موجودات همچنین باعث شد تا دانشمندان درمورد موضوع جنجالی نسبت خانوادگی این موجودات با حشرات، عنكبوت ها و كرم های گرد مطالعه كنند. ظاهر این موجودات شبیه به حشرات است، اما وجود ژن HOX در بدن این جاندار حشره بودن او را رد می كند و داشتن پنج ژن HOX در ژنوم این موجود نزدیكی او را به كرم های گرد تایید می كند.

 

منبع : hamshahrionline.ir


برچسب ها: مطالب علمی، کلبه علم، محسن عبدلی، موجود جان سخت،  

تاریخ : چهارشنبه 16 خرداد 1397 | 11:02 ق.ظ | نویسنده : محسن عبدلی | نظرات
.: Weblog Themes By M.Abdoli:.